Prevodník bežné dátumy na dátumy juliánskeho kalendára
|
Náš online prevodník údajov juliánskeho kalendára vám umožní jednoducho a pohodlne previesť bežné dátumy na dátumy juliánskeho kalendára. Juliánsky kalendár, založený na slnečnom roku, je chronologický systém používaný v rôznych oblastiach vrátane historického a astronomického výskumu.
Príklad použitia online prevodníka gregoriánskeho kalendára na juliánsky:
1. Používateľ zadá spoločný dátum, napríklad 26. februára 2024.
2. Klikne na tlačidlo „Preniesť“.
3. Náš prevodník okamžite zobrazí príslušný dátum v juliánskom kalendári, napríklad 13. február 2024 podľa juliánskeho kalendára.
Juliánsky kalendár zaviedol Július Cézar v roku 46 pred Kristom. Údajne ho vypracovali egyptskí astronómovia (alexandrijskí astronómovia pod vedením Sozigena), ale pomenovaný bol podľa neho. Svoju konečnú podobu nadobudol v roku 8 n. l. Rok sa začínal 1. januára, pretože v tento deň sa ujali funkcie zvolení konzuli, a potom, ako vieme, mal 12 mesiacov, 365 dní, niekedy 366.
Práve toto „niekedy“ ho odlišuje od gregoriánskeho kalendára.
Problém je v tom, že Zem urobí úplný obeh okolo Slnka – tropický rok – za 365,24219878 dní. V kalendári je počet dní celé číslo. Ukazuje sa, že ak je v roku 365 dní, potom sa kalendár každý rok odchýli takmer o štvrtinu dňa.
Juliánsky kalendár urobil jednoduchú vec: aby túto odchýlku napravil, predpokladal, že každý štvrtý rok bude priestupný (annus bissextus) a bude mať 366 dní. Priemerná dĺžka roka v juliánskom kalendári je teda 365,25, čo je oveľa bližšie k tohtoročnému tropickému roku.
Nie však dostatočne blízko – kalendár sa teraz každý rok oneskoruje o 11 minút a 14 sekúnd. Za 128 rokov to bude jeden deň. To vedie k tomu, že niektoré dátumy spojené s astronomickými javmi, ako napríklad astronomická jarná rovnodennosť, sa začínajú posúvať smerom k začiatku kalendárneho roka.